دستگاه های آبشیرین کن صنعتی،کشاورزی و دریایی

دستگاه های آبشیرین کن صنعتی،کشاورزی و دریایی
  • 1 1
  • (4 ستـاره )
  • 17\10\1393
  • 2569

رایــگـان

دانـلــود

اجزاء و قطعات دستگاه اسمز معکوس:
Reverse osmosis System: Components and Parts

ممبران Membrane: فيلتر اسمز معكوس بوده كه درواقع همان قلب دستگاه است.
پمپ فشار قوی High pressure pump: باعث ايجاد نيروی لازم براي راندن آب از سمت غليظ (پرنمک) به سمت رقيق (كم يا بدون نمك) می‌شود.
پيش فيلتر Pre Filter: به دليل حساس بودن ممبران به ذرات معلق آب و موادي مثل كلر، آهن و... موجود در آب، ضروری است قبل از رسيدن آب به ممبران اين مواد حذف گردند. بنابراين در ورودي آب از پيش فيلتر كه عمدتاً از پ پ و کربن مي‌باشند عبور داده مي‌شود.
مخازن FRP، سنسورهاي کنترل‌کننده، لوله و اتصالات، بدنه، پمپ تزريق مواد و كلر (دوزینگ پمپ) فلومتر، پرشر وسل، هوزینگ، تی دی اس متر و... از دیگر اجزای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی هستند.

عملکرد پیش فیلتر دستگاه:

پیش فیلتراسیون Pre Filtration
پیش فیلتراسیون، فرایند پیش‌تصفیه است که برای حفظ سلامت قلب دستگاه یعنی ممبرین ضروری است.
این فرایند اکثراً شامل سه مرحله بوده که آب خام را برای ورود به واحد اصلی دستگاه (ممبران) آماده می‌کند و باعث حذف مواد مضر به‌ویژه کلر می‌گردد. کلر عامل بسیار مهم در کاهش کارایی و طول عمر ممبران است.
مرحله اول، فیلتر الیافی پ پ:
این فیلتر از جنس پلی‌پروپیلن 100% خالص فشرده 5 میکرون است که باعث حذف گل‌ولای، شن و ماسه و سایر آلودگی‌های معلق می‌گردد.
ساختار بافتی فیلتر پ پ دستگاه به‌گونه‌ای ست که ذرات درشت‌تر در قسمت‌های بیرونی فیلتر و ذرات ریزتر در قسمت‌های داخلی فیلتر به دام می‌افتند، به‌عبارت‌دیگر تراکم الیاف فیلتر از سطح بیرونی به سمت سطح داخلی فشرده‌تر می‌گردد. این ساختار بافتی سبب بهینه شدن کارایی و افزایش طول عمر فیلترهای مذکور می‌شود.
کربن فعال از مواد كربني مثل چوب، زغال‌سنگ، پس‌مانده‌های نفتي و غيره توليد می‌شود. کربن فعال، با سوزاندن ماده در فضاي بدون هوا تهيه می‌شود اين کربن فعال سپس در دماهاي بالاتر اكسيد می‌شود تا ساختار خيلي متخلخلي پیدا نماید. اين مرحله فعال‌سازی، کانال‌های نامنظم و منافذي در داخل آن به وجود آورده و منجر به ايجاد نسبت بسیار زياد از مساحت سطح به جرم (500 الی 1500) می‌شود. قدرت كربن فعال در اين کانال‌ها و منافذ نهفته است.
کربن فعال جهت حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلي، هالو فرم‌ها، مواد فنلي و كلر به كار می‌رود.
مرحله دوم (فیلتر کربن گرانولی):
از دانه‌های گرانولی (شن مانند) کربن فعال تشکیل‌شده است جهت حذف اولیه طعم، بو، رنگ، مواد آلي، هالو فرم‌ها، مواد فنلي، كلر و مواد شیمیایی آلی موجود در حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها از آب عمل می‌کند.
مرحله سوم، فیلتر کربن بلاک:
جهت تکمیل عملکرد مرحله دوم و حذف مواد شیمیایی موجود در آب است. ساختار خلل و فرج این فیلتر برای حذف بالاترین میزان کلر و مواد سمی در نظر گرفته‌شده است. این فیلتر شامل دولایه از جنس پلی‌پروپیلن جهت پیش‌تصفیه است. هوزینگ (مخزن) فیلترهای 1 و 2 و 3 از جنس پلی کربنات بوده که بهداشتی، ضد خش و مات شدن و مقاوم در برابر ترک خوردن می‌باشند.

زمان تعویض فیلتر ها:

فیلترهای مرحله 1 بسته به کیفیت آب ورودی، در طول 3 تا 6 ماه و فیلتر های مراحل 2 و 3 بسته به کیفیت آب ورودی، در طول 6 تا 12 ماه تعویض گردد.
ممبران، چنانچه فیلتر های پیش‌تصفیه به‌موقع تعویض شوند، حداقل 2 سال عمر دارد.

مزایای اسمز معکوس:

قدرت تصفيه بالا آب
توانايي حذف املاح آب: آنيون و كاتيون
كاربري و راهبري آسان
امكان طراحي براي تمام دبي‌هاي مختلف آب
حجم كم در مقايسه با ساير دستگاه‌های تصفيه
حذف املاح آب شامل كاتيون و آنيون بدون تأثیر قابل‌توجه بر روي مزه و طعم آب
كاركرد خوب در محدوده زيادي از مقدار املاح آب
ظاهري مناسب‌تر و زيباتر نسبت به ساير دستگاه‌ها

نکات راهبري دستگاه اسمز معكوس:

هرگز نباید خروجی فاضلاب (آب غلیظ) دستگاه بسته شود.
نباید بر روی خط خروجي آب تصفیه شیر بسته شود. هرگز مسیر مذکور را مسدود و يا تحت‌فشار قرار ندهید. در صورت نیاز به انتقال آب تصفیه‌شده به ارتفاع بالاتر باید از مخزن ذخیره و پمپاژ جداگانه استفاده نمود.
با استفاده از فیلتر کربن و تعویض به‌موقع از ورود كلر به دستگاه جلوگيري كنيد.
پیش فیلترها را به‌موقع تعويض كنيد.
به‌صورت روزانه تي دي اس ورودي، خروجي و فاضلاب را کنترل و ثبت نمایید.
سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس باعث کاهش مختصر پ هاش آب می‌گردد پایین آمدن پ هاش سبب ایجاد تلخی محسوس در آب می‌شود. در صورت مشکل‌ساز بودن موارد فوق، به كمك شير اختلاط، مقداري از آب ورودي را با آب تصفیه مخلوط نمایید.
برای افزایش طول عمر ممبران و کارایی دستگاه، پيشنهاد می‌شود از آنتي اسكالانت استفاده كنيد.


...هنـوز نظـری داده نشـده اسـت

پـاسـخ

موارد اجبـاری : نـام
نمایش داده نخواهد شـد موارد اجبـاری : ایـمیـل
: وب سـایـت
موارد اجبـاری : کد امنیتی
موارد اجبـاری : نـظــر