پرسشهای متداول

شما در اینجا لیست پرسش های متداول را مشاهده می کنید 
اگر مشکل شما در اینجا نیست لطفا در قسمت پشتیبانی مطرح نمایید
بـازکـردن همـه

راهنمای خریدیک دستگاه تصفیه آب مناسب

دستگاه تصفیه آب یکی از وسایل ضروری در منزل و محیط کار است اهمیت تصفیه آب دربرخی نقاط انکارناپذیر است این مطلب به جهت راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب می باشد
در سال های اخیر به دلیل کیفیت پایین آب برخی از شهرها و مناطق، دستگاه های تصفیه آب با استقبال زیادی از سوی خانواده های ایرانی مواجه شده اند. البته همین امر نیز زمینه را برای قاچاقچیان کالا و برخی توزیع کنندگان سودجو فراهم کرده است تا با وارد کردن آب تصفیه کن های تقلبی و غیر بهداشتی و با سوء استفاده از ناآشنایی خانواده ها با این محصولات ، علاوه بر تحمیل هزینه های زیاد به مصرف کنندگان، سلامتی آنها را نیز به خطر اندازند. بنابراین اولین ضرورت برای خرید دستگاه تصفیه آب مناسب، کسب اطلاعات کافی است. به طور کلی دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب باید باکیفیت ، بهداشتی و استاندارد باشد. جهت انتخاب بهترین محصول ، قبل از هرچیز می بایست درباره وضعیت فعلی آب مصرفی خود اطلاعات مختصری را کسب کنید. منابع تامین آب مصرفی ، آلاینده های احتمالی موجود در آب ، میزان و نوع مصرف آب و ... از جمله نکاتی هستند که در نوع و قيمت محصول تاثیر گذار هستند. علاوه بر این اگر می خواهید در انتخاب خود ، موفق عمل کنید می بایست اطلاعات مفیدی نیز در باره اجزا و قطعات دستگاه تصفیه آب و نحوه عملکرد آنها داشته باشید.

هنگام خرید تصفیه آب به چه نکاتی دقت کنیم؟
كيفيت و كارايي تصفيه آب خانگي تابع نكات ريز و درشت بسياري است. اگر قصد خريد تصفيه آب مناسب و استاندارد را داريد، مي بايست در هنگام خريد، كليه قطعات و اجزاي دستگاه را بررسي و ويژگي هاي اين اجزا را از فروشنده سوال كنيد. در اينجا برخي از مهمترين نكاتي كه مي بايست در هنگام خريد به آنها توجه كنيد را ذكر مي كنيم.
1- بهداشتي بودن كليه اجزا و قطعات

آنچه مسلم است شما با هدف ارتقاي سطح سلامتي خود و خانواده تان اقدام به خريد تصفيه آب كرده ايد. كليه قطعات و اجزاي دستگاه مي بايست از مواد بهداشتي و مناسب براي مصارف خوراكي تهيه شده باشند و در اصطلاح Food Grade باشند. بديهي است در صورتي كه از مواد و پلاستيك هاي بازيافتي و غير بهداشتي در بدنه اين دستگاه استفاده شده باشد، مواد زايد و مضر به آب اضافه خواهد شد كه سلامتي شما را به خطر خواهد انداخت. يكي از دلايل ارزان بودن دستگاه هاي تصفيه آب متفرقه كه عمدتا محصول كشور چين هستند همين موضوع است. استفاده از اين مواد و پلاستيك هاي نامرغوب ، قيمت تمام شده محصول را تا حد قابل توجهي كاهش مي دهد. توجه كنيد تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، داراي تاييديه هاي بهداشتي نظير FDA و NSF باشد و در كارخانه هاي معتبر ،‌توسط دستگاههاي تمام اتوماتيك و در محيط هاي بهداشتي توليد شده باشد. كمي مطالعه در خصوص توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، مي تواند اطلاعات خوبي را در اين زمينه ها در اختيار شما قرار دهد.

2- تك تك مراحل تصفيه آب و كارايي آنها

متاسفانه به دلیل تبلیغات نادرست بسیاری از وارد کنندگان غیر متخصص و ناآگاه دستگاه های تصفیه آب، یکی از ملاک های تصمیم گیری مشتریان، تعداد مراحل تصفیه آب می باشد. آیا شما هم گمان می کنید 6 مرحله بهتر از 5 مرحله است؟ یا 7 مرحله از هردوی اینها بهتر است؟ باید بدانید که تعداد مراحل استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله می باشد:

دو مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله ها

یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب

یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی ها و سموم محلول در آب

یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه

تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه تنها غیر ضروری است بلکه ممکن است باعث تهدید سلامتی شما نیز بشود. بعنوان مثال برخی از دستگاههای تصفیه آب غیر استاندارد، با اضافه کردن یک فیلتر کذایی بعنوان مرحله ششم، ادعا می کنند که املاح معدنی مفید به آب اضافه می کنند. متاسفانه در ساختار این فیلترها، سنگ های غیر بهداشتی استفاده می شود که نه تنها هیچگونه هویت علمی و بهداشتی ندارند، بلکه محل مناسبی جهت رشد میکروبها و باکتری ها هستند.

دقت کنید که هیچ یک از مراحل تصفیه آب نباید چیزی به آب اضافه کند بلکه کلیه مراحل تصفیه آب می بایست مانند یک صافی، مواد و ناخالصی های موجود را از آب جدا کنند. لذا همیشه از خود سوال کنید: آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می کند؟ در صورت مثبت بودن جواب، نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله، شک کنید.

3- جنس فيلترهاي كربن

نقش فيلترهاي كربن در تصفيه آب، حذف كلر، گازهاي شيميايي محلول در آب و طعم و بوي نامناسب آب مي باشد. كربن به كار رفته در تصفيه آب مي بايست منشا گياهي داشته باشد تا مناسب براي مصارف خوراكي باشد. در دستگاههاي استاندارد و بهداشتي، اين كربن از گياهاني نظير پوست ميوه نارگيل (Coconut Shell) و يا چوب بامبو به دست مي آيد. در نتيجه عاري از هرگونه ناخالصي و فلزات سنگين است. اين در حالي است كه كربن به كار رفته در دستگاههاي نامرغوب و غير بهداشتي ممكن است از جنس زغالسنگ باشد. زغالسنگ از آنجا كه ماهيت معدني دارد،‌ سرشار از فلزات سنگين است كه براي بدن به شدت زيان آور است.


4- نوع اتصالات تصفيه آب
اگر مي خواهيد از دردسرهايي نظير : نشتي و چكه مداوم آب، خيس شدن كابينت ها و ... در امان باشيد، به نوع اتصالات دستگاه تصفيه آب دقت كنيد. به طور كلي اتصالات تصفيه آب خانگي به دو دسته تقسيم مي شوند:

دسته اول: اتصالات مهره اي (JC) – اين نوع اتصالات كه بسيار هم متداول هستند، ارزان قيمت اما پر دردسر هستند. به سرعت مستهلك شده و حتي به راحتي مي شكنند و نشتي آب را به دنبال دارند. حتي با كيفيت ترين اين اتصالات نيز ممكن است پس از چند بار باز و بسته شدن ، اصطلاحا هرز شده و ديگر مانند روز اول آب بند نشوند.

دسته دوم: اتصالات سريع (Quick Connect) - اين نوع اتصالات به مراتب از اتصالات مهره اي مناسب تر و مرغوب تر هستند و تنها با يك فشار ، شيلنگ را در خود قفل مي كنند و به دليل دارا بودن واشرهاي ريز درون خود، از هرگونه نشتي و چكه جلوگيري مي كنند. ظاهر ظريف و زيبا و عمر طولاني تري هم دارند. بديهي است قيمت آنها از اتصالات مهره اي گرانتر است و به همين دليل ممكن است تصفيه آبي كه در آن از اتصالات كوئيك كانكت استفاده شده كمي از ساير دستگاهها گرانتر باشد.

5- نوع محفظه ها (هوزينگ ها)

بهتر است محفظه دستگاه تصفيه آب داراي دو اورينگ (واشر لاستيكي ) باشند تا از نشت آب جلوگيري شود.
6- شير برقي
وظيفه شير برقي در تصفيه آب خانگي قطع كردن آب ورودي در صورت خاموش شدن پمپ است. به عبارت ساده تر ، شير برقي از هدر رفتن آب در هنگام خاموش بودن دستگاه جلوگيري مي كند.
در برخي از دستگاهها به جاي اين قطعه، از چهارراه تقسيم (Auto Shot off Valve) استفاده مي شود. تجربه نشان داده است كه استفاده از چهارراه تقسيم مشكلاتي مانند: نشتي،‌ خرابي زودهنگام قطعه و هدر رفتن آب و ... را به دنبال دارد. استفاده از شير برقي به دليل دقت و عمر بيشتر به مراتب از چهارراه تقسيم بهتر است.
7- سوئيچ فشار پايين

وظيفه اين قطعه خاموش كردن پمپ در صورت قطعي آب است. در واقع اين قطعه، محافظ پمپ است. برخي از توليد كنندگان براي كاهش قيمت تمام شده،‌ اين قطعه را از دستگاه حذف مي كنند. پيشنهاد مي شود در هنگام خريد دستگاه به وجود اين قطعه در دستگاه توجه كنيد.
8- كمپاني هاي توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آب
چقدر نسبت به كمپاني توليد كننده دستگاهي كه قصد خريد آن را داريد، تحقيق كرده ايد؟ آيا شركت وارد كننده و توزيع كننده ، شركت هاي معتبري هستند؟ آيا از تخصص و مهارت علمي و فني مناسب برخوردارند؟

مطالعه و آگاهي در باره پيشينه كمپاني توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آب منتخب شما، مي تواند در تصميم گيري نسبت به خريد آن محصول شما را ياري كند.

تفاوت زيادي است بين يك برند تصفيه آب معتبر كه در شرايط بهداشتي، ‌توسط دستگاههاي تمام اتوماتيك توليد مي شود تا دستگاهي كه در كارگاههاي غيربهداشتي چيني توليد مي شود. به همان نسبت تفاوت زيادي است بين يك تاجر كه تعدادي محدود دستگاه تصفيه آب وارد كرده است و فقط به فكر فروش هرچه سريعتر آنهاست تا شركتي متخصص و معتبر كه به صورت علمي و مهندسي شده اقدام به توزيع و پشتيباني يك دستگاه تصفيه آب معتبر مي كند.

در تحقيقات خود،‌ نسبت به توليد كننده، وارد كننده و توزيع كننده دستگاه تصفيه آب، حساسيت نشان داده و در اين باره مطالعه كنيد.

9- گارانتي،‌ خدمات پس از فروش و در دسترس بودن نمايندگي هاي مربوطه

گارانتي و خدمات پس از فروش، نبايد تنها در حد يك شعار و يك برگه ضمانت نامه باشد. در درجه اول شركتي كه خدمات پس از فروش را ارايه مي دهد علاوه بر مهارت فني و تخصصي، مي بايست مجهز به كليه قطعات و اجزاي دستگاه باشد.

يكي از نكاتي كه بايد به آن دقت كنيد، موجود بودن كليه قطعات و لوازم يدكي تصفيه آب است. اين نشان مي دهد كه شركت مزبور، توانايي سرويس دهي و رفع عيب دستگاه را در اسرع وقت دارد.

علاوه براين، مراكز خدمات پس از فروش دستگاهي كه قصد خريد آن راداريد نيز بايد در نزديكي محل زندگي شما وجود داشته باشند تا در صورت بروز مشكل، در اسرع وقت نسبت به حضور در محل و رفع اشكال، اقدام كنند. بنا براين در هنگام خريد ، به در دسترس بودن نمايندگي خدمات پس از فروش و پشتيباني تصفيه آب مورد نظرتان توجه ويژه داشته باشيد.

تصفیه آب دریا یا نمک زدایی آب دریا را تشریح نمایید؟

شیرین سازی آب دریا به روش اسمز معکوس دستگاه های آب شیرین کن دریایی Seawater Reverse Osmosis Systems مشخصات: 1- ممبرین های پلی آمید TFC مخصوص آب دریا با قابلیت مصرف کمتر انرژی و دفع نمک بالا 2- محفظه های تحت فشار FRP در دو قطر 4 و 8 اینچ و محدوده فشار psig 1200 3- پمپ سانتریفیوژ فشار قوی از جنس Duplex 4- سیستم بازیافت انرژی از نوع Turbo Charger جهت مصرف کمتر برق 5- کارتریج فیلتر 5 میکرون در پوسته هایی از جنس GRP/FRP 6- لوله کشی فشار بالا از جنس استیل ضد زنگ Duplex 2205 یا 316L رده 40 7- لوله کشی فشار پایین از جنس PVC رده 80 8- سیستم VFD برای پمپ فشار قوی 9- اتصالات ویکتالیک 10- جریان سنج آب ورودی و تولید 11- نمایش هدایت الکتریکی آب تولید 12- نمایش میزان ORP آب ورودی 13- نمایشگر فشار در ورودی و خروجی کارتریج فیلتر، خروجی پمپ، آب ورودی، آب تولید و پساب 14- سوییچ های فشار 15- جعبه کنترل مجهز به PLC 16- شیرهای خودکار جهت فلاشینگ امکانات دیگر: 1- فیلترهای مولتی مدیای تک یا دو مرحله ای (بر اساس نوع سیستم آبگیری از دریا) 2- واحدهای تزریق مواد شیمیایی مختلف 3- سیستم شستشوی در محل (CIP) 4- پیش تصفیه اولترافیلتراسیون جهت کاهش میزان SDI آب ورودی و بهبود عملکرد سیستم RO 5- pH آنالایزر در خوراک RO 6- امکان استفاده از Pressure Exchanger به جای Turbo Charger 7- امکان ساخت درون کانتینر جهت سهولت جابجایی

تصفیه آب دریا یا نمک زدایی آب دریا را تشریح نمایید؟

شیرین سازی آب دریا به روش اسمز معکوس دستگاه های آب شیرین کن دریایی Seawater Reverse Osmosis Systems مشخصات: 1- ممبرین های پلی آمید TFC مخصوص آب دریا با قابلیت مصرف کمتر انرژی و دفع نمک بالا 2- محفظه های تحت فشار FRP در دو قطر 4 و 8 اینچ و محدوده فشار psig 1200 3- پمپ سانتریفیوژ فشار قوی از جنس Duplex 4- سیستم بازیافت انرژی از نوع Turbo Charger جهت مصرف کمتر برق 5- کارتریج فیلتر 5 میکرون در پوسته هایی از جنس GRP/FRP 6- لوله کشی فشار بالا از جنس استیل ضد زنگ Duplex 2205 یا 316L رده 40 7- لوله کشی فشار پایین از جنس PVC رده 80 8- سیستم VFD برای پمپ فشار قوی 9- اتصالات ویکتالیک 10- جریان سنج آب ورودی و تولید 11- نمایش هدایت الکتریکی آب تولید 12- نمایش میزان ORP آب ورودی 13- نمایشگر فشار در ورودی و خروجی کارتریج فیلتر، خروجی پمپ، آب ورودی، آب تولید و پساب 14- سوییچ های فشار 15- جعبه کنترل مجهز به PLC 16- شیرهای خودکار جهت فلاشینگ امکانات دیگر: 1- فیلترهای مولتی مدیای تک یا دو مرحله ای (بر اساس نوع سیستم آبگیری از دریا) 2- واحدهای تزریق مواد شیمیایی مختلف 3- سیستم شستشوی در محل (CIP) 4- پیش تصفیه اولترافیلتراسیون جهت کاهش میزان SDI آب ورودی و بهبود عملکرد سیستم RO 5- pH آنالایزر در خوراک RO 6- امکان استفاده از Pressure Exchanger به جای Turbo Charger 7- امکان ساخت درون کانتینر جهت سهولت جابجایی

چرا خانواده های ایرانی باید در منزل خود از دستگا تصفیه آب خانگی استفاده کنند؟

در حقیقت نه تنها خانواده های ایرانی بلکه تمام مردم دنیا باید در منزل خود جهت تصفیه آب آشامیدنی که شامل آب مصرفی جهت نوشیدن، چای، قهوه، طبخ غذا و حتی آبکشی سبزیجات و میوه ها باید از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنند.

و اما علت ضرورت این دستگاه ها: تا به امروز در تمام دنیا بر روی آب بهداشتی که توسط سازمانهای آب تامین و ازطریق شبکه های آبرسانی توزیع می شود، دو عمل انجام می شود:


به روشهای فیزیکی ( نظیر حوضجه های ته نشینی و استفاده از آشغال گیر ها ) تا حدودی مواد معلق در آب حذف می شوند.

با استفاده از مواد شیمیایی ( عمدتا کلر و مشتقات آن ) میکروب زدایی انجام می شود.


اما این میزان تصفیه و میکروب زدایی برای آن قسمت از آب که صرف آشامیدن انسان می شود کافی نیست. زیرا املاح و مواد مضر که در آب به صورت محلول وجود دارد ( نظیر نیترات، آرسنیک، سموم کشاورزی ، فلزات سنگین و ... ) با این روش از آب حذف نشده و وارد بدن انسان می شود. ولی دستگاه های تصفیه آب با فیلتر اسمز معکوس قادر است مواد مضر محلول در آب را حذف نماید به طوری که آب خروجی از این دستگاهها عاری از هرگونه مواد زیان بار است

دستگاه های تصفیه آب خانگی چه فرقی با هم دارند؟

بطور کلی دستگاه های تصفیه آب خانگی به دو دسته تقسیم می شوند:

1- دستگاه تصفیه آب با سیستم فیلتراسیون ساده.

2- دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس (RO).

دسته اول: دارای فیلترهایی هستند که توانایی حذف ناخالصی های معلق مانند شن و ماسه، گل و لایی، زنگ لوله، لجن، جلبک و ذرات درشتر از 5 میکرون ، مواد شیمیایی مانند کلر و مشتقات آن، بو و طعم نامطبوع آب را دارند. تعداد فیلتر در این دستگاه ها بین 1 تا 6 عدد متغییر است که باعث بوجود آمدن مدل های مختلف آن می شود. از آنجایی که فیلترهای این دستگاه ها ساده بوده و باعث افت فشار نمی شوند لذا نیازی به امکاناتی همچون مخزن ذخیره و پمپ نداشته و قیمت پایین تری دارند. این دستگاه ها در انواع مختلف: رومیزی ، زیر سینکی ، سرشیری و کلمنی می باشند.

دسته دوم: علاوه بر اینکه دارای فیلترهای پیش تصفیه بوده و ناخالصی های ذکر شده در دسته اول را حذف می کنند، دارای فیلتری بنام فیلتر ممبران هستند که با فرایند اسمز معکوس ناخالصی های محلول در آب مانند: املاح سنگین ، نیترات ، آرسنیک ، ویروس ها ، میکروب ، مواد شوینده ، آفت کش ها و کودهای کشاورزی و ... را از آب جدا کرده و بصورت پساب دفع می کند، و تنها به آب سالم و بهداشتی اجازه عبور و خروج از سیستم را می دهد. به دلایلی همچون: دفع بخشی از آب بعنوان پساب و کوچک بودن منافذ این فیلتر (0.0001 میکرون) که دارای دقت بالای است، باعث افت فشار در خروجی آب تصفیه شده می شود. در این دستگاه ها برای افزایش فشار آب مصرفی نیاز به مخزن تحت فشار و از آنجایی که آب با فشار شهری توانایی عبور از فیلترهای دقیقی همچون ممبران را ندارند نیاز به پمپ می باشد. همچنین برای اتومات بودن این سیستم، قطعات برقی دیگری در آن بکار رفته است. تعداد فیلتر در این سیستم 5 عدد است، ولی می توان فیلترهای دیگری برای تغییر خواص آب یا ضدعفونی به آن اضافه نمود. که باعث بوجود مدل های مختلف می شود. این دستگاه ها در انواع مختلف: زیر سینکی و کاوردار می باشند

بطور کلی مواد مضر حل شده در آب، نظیر نیترات، آرسنیک و ... از کجا و چگونه وارد آب آشامیدنی مردم می شوند؟

آب مصرفی انسان یا از طریق آب رودخانه ها ( که پشت سدها ذخیره می شوند) و یا ازطریق سفره های آب زیرزمینی ( که از طریق چشمه و چاه در دسترس قرار می گیرند) تامین می شود. در کشورهای گرم و خشک و کم باران نظیر ایران عمده آب مصرفی مردم از طریق چاهها تامین می شود.

با رشد روزافزون جمعیت در شهرهای بزرگ، سفره های آب زیرزمینی آلوده می شوند:
    الف:رشد جمعیت به معنی تولید فاضلاب انسانی بیشتر است، فاضلاب انسانی از طریق چاههای فاضلاب دفع شده و نهایتا وارد سفره های آب زیرزمینی می شود-

رشد جمعیت به معنی مصرف بیشتر مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی است که پس از مصرف وارد چاههای فاضلاب شده و از آنجا به سفره های آب زیرزمینی نفوذ کرده و آنها را آلوده می کنند.
رشد جمعیت به معنی مصرف بیشتر کود های شیمیایی و حیوانی در مزارع، پارکها، زمین های فوتبال و ... است که پس از هر بارندگی و آبیاری شسته شده و به اعماق زمین نفوذ کرده و آب های زیرزمینی را آلوده می کنند.
صنعتی شدن جوامع به معنای دفع بیشتر فاضلابهای صنعتی است که باز هم به طریق مشابه باعث آلودگی آب های زیر زمینی می شوند.
تمامی این موارد باعث افزایش سموم محلول در آب، نیترات و سایر مواد مضر محلول در آب می شوند که فقط از طریق روشهای پیشرفته مانند اسمز معکوس قابل تصفیه هستند.
انسان با توسعه صنایع و افزایش جمیعت، خود بزرگترین عامل آلوده کننده آب در طبیعت است.

مزایا و معایب کلر در آب آشامیدنی

همانطور که می دانید، منابع تامین آب مصرفی ما انسانها ( اعم از رودخانه ها، چاهها، چشمه ها، سدها و ... ) آلوده به میکروب ها و میکروارگانیزمهایی هستند که استفاده از این آبها را بدون ضدعفونی کردن، برای ما غیر ممکن می سازند. سازمانهای آب و فاضلاب شهری برای از بین بردن میکروارگانیزمهای بیماری زا و تامین آب مصرفی بهداشتی برای شهروندان، اقدام به اضافه کردن کلر به آب می کنند.
کلرزنی امروزه به عنوان متداولترین روش گندزدایی آب آشامیدنی در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. اما استفاده از کلر علیرغم اینکه مزایا و فواید بسیاری به همراه دارد، دارای معایب و مضراتی نیز هست. به همین دلیل متخصصان ضمن توصیه روشهای جایگزین کلرزنی، تاکید دارند که کلر باقیمانده در آب شهری، در نقطه مصرف و درست قبل از نوشیدن، از آب حذف شود.
در این مقاله سعی می کنیم علاوه بر توجه به مزایای فرآیند کلرزنی، به مضرات آن نیز اشاره کنیم.

کلرزنی

كلر ابتدا در سال 1908 در شیكاگو به یك سیستم آب همگانی افزوده شد و در از بین بردن بسیاری انواع بیماری های منتقل شده آبی مثل وبا و تب تیفوئید قابل استفاده بود. پیش از كلرزدن بسیاری شهرهای عمده دارای آمار مرگ و میر 1 در 1000 نفر به تنهایی از تیفوئید بودند. كلر برای گندزدایی كردن آب شهرداری به مدت بیش از 80 سال استفاده شده و دارای اثرات مثبت بر بهداشت همگانی بوده است.
هرچند كه كلرزنی یكی از متداولترین روشهای شیمیایی گندزادایی است ، اما ازن زنی در فرانسه ، آلمان ، كانادا و شوروی سابق معمول است. در كشورهای اروپایی از دی اكسید كلر برای ضدعفونی كردن استفاده میشود. به طور كلی ماده ضد عفونی كننده شیمیایی ممكن است به دو صورت زیر عمل كند :
اكسیداسیون و یا پاره كردن دیواره سلول و نهایتا تجزیه میكروارگانیزم
نفوذ به داخل سلول و اختلال در فعالیت سلولی
چنانچه مشهود است در هر دو صورت لاشه میكروارگانیزم در آب باقی خواهد ماند. این لاشه ها ممكن است خود منبع غذایی مناسبی برای سایر انگل ها و باكتریهای كه پس از گندزدایی اولیه وارد آب می شوند، گردد.

كلر باقیمانده چیست؟

ممكن است پس از گندزدایی ، آلودگی های میكروبی ثانویه ای در شبكه لوله كشی سلامت آب را تهدید كند. یكی از خصوصیات مهم كلر ازاد آنست كه علاوه بر قدرت گندزدایی بالا جهت گندزدایی اولیه، پایداری شیمیایی لازم برای باقی گذاردن كلر باقیمانده را جهت رسیدن به اهداف ثانویه گندزدایی دارا می باشد. این مورد نتایج رضایت بخشی در امر گندزدایی با كلر دارد كه در مورد هیچ یك از مواد گندزدای دیگر قابل مشاهده نیست زیرا در استفاده از سایر مواد برای رسیدن به این دو هدف مجبور به جدا نمودن گندزدایی اولیه و ثانویه هستیم كه هزینه سرمایه ای زیادی را می طلبد.
تری هالومتان ها، محصول خطرناک کلرزنی
تری هالومتان ها ( THM ) معمولترین محصول فرعی حاصل از كلرزنی به آبهای آشامیدنی هستندو غلظت آنها از دیگر مواد آلاینده بیشتر است. هنگامی كه كلر به عنوان گندزدایی كننده در تصفیه آب بكار می رود،‌در اثر تركیب كلر با مواد آلی موجود در آب تولید تری هالومتان ها یا هالوفرم ها را سبب می شوند. تری هالومتان های اصلی عبارتند از كلروفرم ، برمودی كلرومتان ، دی برموكلرومتان و برموفرم. شواهدی در دست است كه این تركیبات خاصیت سرطانزایی دارند.
در سال 1992 مجله امریكایی بهداشت همگانی گزارشی منتشر كرد كه یك افزایش بین 15 تا 35 درصدی در انواع بخصوصی از سرطان برای افرادی كه آب كلرزده مصرف می كنند نشان میداد. این گزارش همچنین بیان می كرد كه مقدار زیادی از این اثرات ناشی از دوش گرفتن در آب كلرزده بود. انستیتو ملی سرطان خطرات سرطان را برای مردمی كه آب كلرزده مصرف می كنند 93 درصد بالاتر از كسانی می داند كه آب كلرزده مصرف نمی كنند. اثرات نوشیدن آب كلرزده شده بمدت چند دهه مورد بحث بوده اند. بهرحال بیشتر متخصصان حالا توافق دارند كه بعضی ریسكهای قابل ملاحظه مرتبط با مصرف كلر و محصولات فرعی كلرزده شده وجود دارند.

کریپتوس پوریدیوم، با کلرزنی از بین نمی رود

کریپتوس پوریدیوم تک یاخته انگلی است که در آب رودخانه ها و دریاچه ها به وفور یافت می شود خصوصا در اماکنی که آب با مدفوع و فضولات حیوانات و پرندگان در تماس باشد وارد آب می شود. این انگل باعث ایجاد عفونت در روده انسان شده و بیماری به نام کریپتوس پوریدیوسیس را باعث می شود. این انگل نسبت به روشهای سنتی ضدعفونی آب مانند کلرزنی مقاوم بوده و از بین نخواهد رفت. بهترین راه حذف این انگل، جوشاندن آب است. البته روشهایی نظیر اسمز معکوس نیز می تواند در حذف این انگل از آب موثر باشد. استفاده از اشعه ماوراء بنفش و فیلترهای UF نیز توصیه می شود.

خلاصه

فرآیند کلرزنی امروزه یکی از متداولترین روشهای گندزدایی آب در دنیاست. مهمترین مزایای این فرآیند عبارتند از:
کلرزنی فرآیندی ارزان و کم هزینه جهت ضدعفونی کردن آب مصرفی انسان است.
کلر دارای اثر باقیمانده در آب است که باعث تضمین نسبی سلامتی آب در تمام مسیر شبکه آب رسانی می شود.
اما معایب و مضرات کلرزنی عبارتند از:
کلرباقیمانده در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی موسوم به تری هالومتان ها را می کند که بیشتر متخصصان بر سرطان زا بودن این ترکیبات تاکید دارند.
کلرزنی باعث کشته شدن میکروارگانیزمهای موجود در آب می شود. این درحالی است که لاشه این میکرو ارگانیزمها در آب باقی می مانند و ممکن است خود منشا آلودگی شوند.
تماس کلر با پوست و موی انسان باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر شود.
استنشاق گاز کلر ( در استخر یا حمام ) برای ریه انسان مضر می باشد.
گروهی از میکروارگانیزمها مانند کریپتوس پرودیوم نسبت به کلر مقاوم هستند و با این روش از بین نخواهند رفت.
بنابراین کارشناسان توصیه می کنند که جهت مقابله با اثرات زیانبار کلر در آب آشامیدنی، در نقطه مصرف کلرباقیمانده آب را حذف کرده و سپس اقدام به نوشیدن آب کنیم.

مکانیزم عملکرد فرایند اسمز معكوس(RO) چگونه است؟

اسمز معکوس (یا RO مخفف انگلیسی: Reverse osmosis)‏ فرآیندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب بطور طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا زمانی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتیکه فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد جهت جریان طبیعی آب معکوس خواهد گردید. به این عمل اسمز معکوس گفته می شود.

در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شود که نیترات و سایر مواد معدنی را فیلتر می کند. نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می ماند که به عنوان آب پسمانده دور ریخته می‌شود. سیستم‌های اسمز معکوس با کارآیی بالا از فشارهای در حد یک میلیون پاسکال استفاه می‌کنند.

بهترين روش نمك زدائي از آبهاي لب شور استفاده از فرآينداسمز معكوس مي باشد، زيرا سيستم پيچيده ای نداشته و راهبری آن قابل كنترلتر از ديگر روشها مي باشد و با توجه به توسعه روشهای پيشرفته توليد غشاهای پليمری، به كارگيری اين روش توجيه بيشتري دارد.

امروزه جهت تولید آب شرب و در صنایع برای تصفیه آب مورد استفاده در بخشهای تولید بخار و فرآیند خود از سیستم اسمز معکوس استفاده فراوانی می برند. اساس کار این دستگاهها بر عبور ملکولهای غیریونی مثل آب از یک غشاء با روزنه های بسیار ریز بنا شده است. این غشاءها به صورتی ساخته شده اند که ملکولهای خنثی را براحتی از خود عبور می دهند. به همین دلیل آب ورودی به سیستم، که دارای املاح مختلف است به آب تقریبا خالص تبدیل می گردد. در سیستم اسمز معکوس، جریان ورودی یا خوراک (Feed) به دو جریان آب تصفیه شده (Permeate) و پساب غلیظ (Reject) یا (Brine) تبدیل می شود.

فشار اسمزی : فرض کنید دو ظرف، یکی حاوی آب نمک (1) ودیگری حاوی آب خالص (2) توسط یک لوله به یکدیگر متصل بوده و هر دو دارای ارتفاع مساوی از آب و در یک سطح قرار داشته باشند. جهت برقراری تعادل در غلظت یونهای سدیم و کلراید از ظرف آب نمک، یونهای نمک به صورت نفوذ مولکولی به ظرف آب خالص انتقال یافته تا تعادل غلظت بین هر دو ظرف برقرار گردد. اما اگر بین این دو ظرف و در مسیر جریان آب یک غشاء قرار گیرد که فقط اجازه دهد مولکولهای آب از آن عبور کنند، یونهای نمک اجازه عبور نخواهند داشت. لذا برای برقراری تعادل در غلظت، آب خالص از ظرف شماره (2) به ظرف شماره (1) انتقال می یابد و این عمل تا آنجا ادامه می یابد که افزایش ارتفاع حاصله در ظرف آب نمک، فشار مضاعف ایجاد کرده و اجازه انتقال آب از ظرف شماره (2) به ظرف شماره (1) را ندهد. این فشار را فشار اسمزی می گویند و طبق قانون Vant Hoff تابعی است از غلظت نمک در هر دو ظرف غشاء.

در سیستم اسمز معکوس غشاء مهمترین و حساسترین قسمت دستگاه می باشد. زیرا فشار عملیاتی مورد نیاز ارتباط مستقیم با ضخامت غشاء و قطر سوراخهای آن دارد. همچنین غشاء به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی افزوده شده به آب، بایستی مقاوم بوده و با مواد بازدارنده و ضد رسوب گذار و زیست کشها (Biocides) واکنش ندهد.

سعی می شود آب قبل از ورود به دستگاه اسمز معکوس، حتما تصفیه مقدماتی گردد. ولی با این حال لازم است پیش از انتخاب غشاء عملیات پایلوتی صورت پذیرد. به علت کیفیت بسیار عالی آب خروجی از سیستم اسمز معکوس امروزه بیشتر صنایع از این روش، بجای بکارگیری سیتمهای تعویض یونی استفاده می کنند. زیرا مبادله کننده های یونی به علت مصرف زیاد مواد شیمیایی و رزین، دارای هزینه راهبری و نگهداری زیادی می باشند.


در دستگاه های تصفیه آب خانگی که از فرآیند اسمز معکوس استفاده شده، فیلتری بنام ممبران ( Membrane ) این فرایند تصفیه را انجام می دهد. ولی قبل از اینکه آب وارد این فیلتر شود باید ابتدا تصفیه مقدماتی شده و ناخالصی های معلق ، کلر و مشتقات آن که به فیلتر ممبران آسیب وارد کرده و باعث کاهش عمر آن می شود حذف شوند، همچنین چون قطر روزنه های این فیلتر بسیار کوچک است (0.0001 میکرون) آب با فشار شهری توانایی عبور از آن را نداشته و باید فشار آن افزایش یابد. تصفیه مقدماتی توسط سه فیلتر الیافی ، کربن فعال و کربن بلاک انجام شده و افزایش فشار توسط پمپی قبل از ورود به فیلتر ممبران که فیلتر چهارم است صورت می گیرد. آب ورودی به ممبران به دو جریان آب تصفیه شده و پساب تبدیل می شود. روزنه های بسیار ریز ممبران و همچنین وجود جریان پساب که باعث دفع بخشی از آب ورودی می شود باعث افت فشار در جریان آب تصفیه شده می گردد. برای افزایش فشار آب تصفیه شده در شیر مصرف، مخزن تحت فشاری در نظر گرفته شده که جریان آب تصفیه شده در آن ذخیره می شود. با باز شدن شیر مصرف، آب با فشار از مخزن خارج شده و جهت حذف آثار ماندگاری احتمالی آب در مخزن وارد فیلتر پنجم بنام فیلتر پست کربن شده و بو و طعم احتمالی آن گرفته می شود سپس جهت جریان آب تصفیه شده به شیر مصرف هدایت می شود. جریان پساب خروجی از فیلتر ممبران به جریان فاضلاب خانگی هدایت شده و دفع می گردد. البته در تمام این مراحل کنترل ها و تغییراتی توسط قطعات مختلف دیگر صورت می گیرد که شرح آنها در این بحث نمی گنجد.

چرا این فیلتر و روش اسمز معکوس ، در سازمانهای آب استفاده نمی شود؟

ساخت، نصب، تعمیر و نگهداری و راهبری این سیستم در ابعاد بزرگ و ظرفیت بالا،
بسیار پرهزینه و گران است ، بطوری که هیچ کشوری (حتی کشور های ثروتمند)
تا کنون قادر به چنین سرمایه گذاری در ابعاد وسیع نبوده است.

درضمن نصب این سیستم درمبدأ تامین و توزیع آب وتصفیه خانه ها وتلمبه خانه های
سازمان آب نه تنها مقرون به صرفه نیست بلکه ضرورتی هم ندارد ، چرا که هر
انسان در طول شبانه روز به طور متوسط 2 لیتر آب صرف آشامیدن می کند
این درحالی است که بین 300 تا 800 لیتر آب جهت شستشوی البسه ، ظروف،
مصرف جهت استحمام، سرویس های بهداشتی و. . .استفاده می کند که نیازی به
تصفیه آب ندارند و همین حد گند زدایی برای این مصارف کافیست .

نکته بعدی اینکه حتی اگر مسئولین آب را به صورت 100% تصفیه نمایند ، آب تصفیه
شده پس ازخارج شدن از تصفیه خانه تا زمانیکه در داخل لیوان شما قرار بگیرد درطول
مسیر آلوده میشود و موادمحلول و مضر و احتمالا موادی از محل تصفیه خانه تا نقطه
مصرف نظیر رسوبات لوله ها،زنگ آهن و پوسیدگی لوله ها وغیره وارد آب خواهندشد

استفاده از این سیستم درشبکه های شهری و توسط سازمانهای دولتی ، خارج از
وظیفه دولتها است و بدلیل عدم ضرورت و هزینه زیاد هیچ کشوری اقدام به چنین
کاری نمی کند چرا که انجام این عمل به نوعی هدر دادن ثروت ملی است.به اندازه کافی از طریق آلودگی هوا ومواد غذایی غیر استاندارد و مشاغل نامناسب و ده ها عامل
دیگر بدن شما آسیب میبیند .
اجازه ندهید آلودگی آب هم آسیبهای جبران ناپذیر به بدن شما وارد کند.آب بیش از 70 درصد از وزن
بدن ما را تشکیل میدهد و آب تنها ماده ای است که همه اعضای بدن از آن استفاده میکند مثل :
عضله – پوست – کلیه – خون و قلب – مغز – چشم – کبد - ریه و . . .

با سهل انگاری خود کاری نکنید که به قول معروف :
گره ای که با دست باز میشود طوری شود که با دندان هم باز نشود .

این دستگاهها یک چیز لوکس و تزئینی و بی کاربرد نیستند بلکه مستقیما با سلامت جسمی شما
و خانواده عزیزتان مربوط میشود
روزی میرسد که دستگاههای تصفیه آب هم مثل یخچال فریزر برای زندگی ضروری و اجباری میشود
و همه متوجه ضرورت و اجبار آن میشوند.

مهم نیست که این دستگاه را از ما تهیه کنید یا از دیگران – فقط هر چه زودتر این دستگاه ها را تهیه کنید
شاید با نخریدن این دستگاهها فروشنده سود کمتری بدست بیاورد چون به هر حال هستند افرادی که
این ضرورت را درک میکنند و برای حفظ سلامتی خود تلاش میکنند و سعی میکنند کارشان به دارو و دکتر
نیفتد اما شما ضرر بسیار زیادتری خواهید کرد و با نخریدن یک دستگاه ضروری ممکن است هر لحظه
سلامتی شما و اطرافیانتان به خطر بیفتد

لازم است بدانید که ::
تاثیرات منفی آب بر روی بدن شما آثارش در طولانی مدت مشخص میشود و آنی و زود هنگام
نیست و اینگونه نیست که شما مثلا یک لیوان آب کلر دار - نیترات دار یا سرب دار را بنوشید
و یکدفعه حالتان بد بشود و احساس کنید آب آلوده است .

خطرات جدی فلزات سنگین در آب آشامیدنی

فلزات سنگين در آب آشاميدني مي توانند اثرات مخربي بر سلامتي انسان داشته باشند. از جمله اين اثرات كاهش رشد اندامها، سرطان، اختلال در سيستم عصبي بدن، اختلال در سيستم دفاعي بدن مي باشد و در موارد حاد مي تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

برخي از فلزات نظير جيوه و سرب، احتمال ابتلا به سندرم "خود ایمنی" را افزايش مي دهند كه در اثر آن سيستم دفاعي ، برخی از سلولها و ملکولهای بدن را بیگانه طلقی کرده و به آنها حمله می کند و عوارضي همچون روماتيسم قلبی، امراض كليوي، ناراحتي هاي عصبي و اختلال در سيستم گردش خون را باعث می شود.

بيشترين و خطرناك ترين آثار مسمويت به وسيله فلزات سنگين، در مراحل رشد و نمو انسان حادث مي شود. رشد سريع سيستم هاي بدن در جنين و نوزاد انسان و كودكان خردسال، در اين اثر پذيري بسيار حائز اهميت است. وجود فلزات سنگين در آب آشامیدنی نوزادان شیرخوار و خردسالان مي تواند باعث كندذهني و اختلال در يادگيري،‌ اختلال در حافظه، آسيب ديدن سيستم عصبي و اختلالات حركتي نظير تشنج و يا بیش فعالی آنها شود. در موارد وخيم تر فلزات سنگين صدمات جبران ناپذير مغزي را باعث مي شوند. كودكان نسبت به بزرگسالان بيشتر در معرض خطرات ناشي از فلزات سنگين در آب و غذا هستند زيرا نسبت به وزن بدنشان آب و غذاي بيشتري مصرف مي كنند.

فلزات سنگين از كجا مي آيند؟

منشاء ورود فلزات سمي به آب مي تواند فاضلاب هاي شهري و پساب ها و زباله هاي صنعتي باشد. افزايش جمعيت شهرنشين و توسعه صنايع مختلف، يكي از عوامل اصلي افزايش آلاينده ها خصوصا فلزات سنگين در آب آشاميدني ما هستند.

بيش از 50 عنصر هستند كه مي توانند در زمره فلزات سنگين طبقه بندي شوند كه 17 مورد از آنها در رديف متداول ترين و در عين حال سمي ترين اين عناصر قرار مي گيرند. ميزان سمي بودن اين عناصر به عواملي از قبيل نوع فلزو نقش بيولوژيكي آن درچرخه حيات بستگي دارد.

متداول ترين فلزاتي كه در مسموميت انسان نقش پررنگ تري دارند عبارتند از: سرب، جيوه ، آرسنيك و كادميوم. ساير فلزات سنگين نظير مس، روي و كروم در اندازه هاي بسيار كم براي بدن لازم هستند اما همین عناصر در مقادير زياد مي توانند باعث مسموميت شوند.

صنايع ريخته گري ، كارخانجات ذوب فلزات، كارخانجات آبكاري، كوره هاي زباله سوزي، پسماندهاي صنايع و معادن، لوله كشي هاي قديمي شهري و ... دلايل ديگر افزايش فلزات سنگين در آب آشاميدني هستند.

برخي فرآيندهاي طبيعي نيز در نفوذ فلزات سنگين به آب نقش دارند. در برخي از مناطق، آرسنيك به طور طبيعي از لايه هاي زمين در آب هاي زيرزميني حل مي شود و با عث آلوده شدن منابع تامين آب آشاميدني مردم مي شود.

علاوه بر آب آشاميدني آلوده ، انسان از طريق تنفس هواي آلوده نيز در معرض خطر فلزات سنگين ميباشد. برخي تحقيقات ثابت كرده است كه فلزات سمي و سنگين از طريق آب و خاك آلوده مي توانند وارد منابع غذایی ما ازجمله میوه ها، حبوبات، سبزیجات، ماهی ها و غذاهای دریایی و ... شوند.

از خانواده و فرزندان خود محافظت کنید.

یکی از بهترین روش های تصفیه آب برای حذف فلزات سنگین از آب ، تصفیه آب به روش اسمز معکوس است. دستگاه های تصفیه آب با فناوری اسمزمعکوس قادر هستند میزان فلزات سنگین درون آب آشامیدنی را تا 90 درصد کاهش دهند.

این دستگاه ها با استفاده از فناوری اسمز معکوس (RO) تمامی آلاینده های محلول در آب، نظیر کلر باقیمانده، نیترات، سموم و حشره کش ها، آرسنیک، سرب و سایر فلزات سنگین را از آب جدا کرده و آبی سالم و گوارا در اختیار خانواده ها قرار می دهد. زنگ آهن جدا شده از لوله های فرسوده و قدیمی توسط فیلترهای تصفیه آب به طور کامل از آب جدا می شود و کاهش سختی و سنگینی آب، باعث جلوگیری از ایجاد رسوب در کتری، قوری، سماور و اتوهای بخار می شود.

آیا من می توانم وجه محصول را به صورت چک پرداخت کنم ؟

بله برای اینکار در قسمت پشتیبانی درخواست خود را بفرستید

برای دریافت امتیاز نمایندگی شرکت چکار باید انجام دهم؟

با شماره 09134003354 آقای مهندس عابدی تماس بگیرید راهنماییتان می کنند

آیا محصول فروخته شده پس گرفته می شود ؟

خیر جنس فروخته شده پس گرفته نمی شود